Ha elvesszük a döntést a gyerekektől, felnőttként sem lesznek céljaik
Szabad gyerekek, akik mégsem nőnek a szüleik fejére.
Szabad gyerekek, akik mégsem nőnek a szüleik fejére.
Viszont ember legyen a talpán, aki ezekben az időkben teljes figyelemmel meg tud állni, és vissza tud találni a valódi önmagához.
Az online jelenlét tehát sok tinédzser számára már életformává vált annak minden jó, rossz és sok esetben toxikus oldalával együtt. Mire érdemes szülőként odafigyelned? Hogyan óvhatod meg gyermeked az online világ veszélyeitől és mit érdemes időről időre ellenőrizned gyermeked mobilján?
Javában tombol a nyár, egy család esetében pedig, ahol gyerekek vannak, komoly taktikákra és haditervre van szükség ahhoz, hogy a szülők dolgozhassanak, a gyerekek pedig önfeledten élvezhessék a nyár adta lehetőségeket.
Fára mászás a nagyinál, pancsolás a Balatonban, biciklizés a haverokkal a játszótéren – a legtöbb felnőtt ma még így emlékszik vissza a gyermekkori szünidők élményeire, a mai fiatalok számára azonban leginkább a televíziók, a tabletek és a játékkonzolok előtt töltött órák számítanak szórakoztató kikapcsolódásnak.
A szülői elidegenítés a lelki bántalmazás egy fajtája, ahol a szülőpár egyik fele a másikat azzal bántalmazza, hogy a közös gyermeküket a másik szülő ellen fordítja, érzelmileg, és gyakran fizikailag is elszakítja tőle.
Egy gyereknek biztonságos, szeretetteljes, strukturált gyermekkorra van szüksége, ugyanakkor autonómia, megfelelő kompetencia és cselekvésre való törekvés nélkül nem várható el tőle, hogy kivirágoztassa a tehetségét.
Az elkényeztetés is lehet a gyermek számára ártalmas, nem az érdekeit szolgáló szülői viselkedés. Sérül általa a gyermek autonómiája, így megnehezednek a függetlenségi törekvései és a későbbiekben a szülőkről való leválás is.
A legtöbb apuka viszont akkor kap igazán erőre, amikor eljön a közös programozás, interaktív játszás ideje a gyerekekkel. Ez az időszak azonban nemcsak az önfeledt játékról szól, hanem a kulturális tőke megalapozásáról is.
Mindannyian kitartó, magabiztos és szociálisan intelligens gyereket szeretnénk nevelni. Egy serdülőkori fejlődésre szakosodott pszichológus szerint ehhez a kulcs, hogy szülőként már kiskorban megnyugtatást nyújts.
Szülőnek lenni hatalmas feladat, amiben igenis vannak hullámvölgyek. Apának lenni kicsit mindig olyan, mint valamiben másodiknak lenni, mert valljuk be, az édesanyák teljesítménye mellett nem igen rúghatunk labdába.
“Apa, miért van az, hogy mindig azt mondod, hogy mindjárt?“