Világrekordok sora a Sotheby’s genfi óraaukcióján
A Sotheby’s aukciósháznak rekorder hétvégéje volt. Négyszeresen is. Lehet, hogy maga az órapiac hullámvölgyeken megy keresztül, de úgy tűnik, hogy a Sotheby’s óraaukciói jelenleg elég jól mennek: hétvégén az Important Watches és a Treasures of Time aukción két-két új órás világrekordot is született.
A Genfben tartott két árverés együttesen 22,9 millió dolláros összbevételt generált, miközben a tételek több mint 27 százaléka a legmagasabb becsült ár felett kelt el.
A Sotheby’s árverésein felállított négy rekord közül kettőt a gyűjtők kedvencének számító Patek Philippe márka két időmérője érte el.
A Ref. 1563 – egy 1947-ben gyártott, sárgaarany, split-second kronográf, Breguet-számokkal és -mutatókkal – 3,8 millió dollárért kelt el. Ez a darab a referencia mindössze három ismert példányának egyike. Egyik testvére magántulajdonban van, a másik pedig, amely korábban Duke Ellington gyűjteményében volt, most a Patek Philippe múzeumban található.
Az 1563, a nagyra becsült 1463-as kronográf és az 1436-os osztott kronográf hibridje, ugyanis az előbbinek a tokját kapta meg, amelyet megnagyobbítottak, hogy az utóbbi szerkezete elférjen benne. Azonban a számlap az, ami igazán megkülönbözteti ezt az órát társaitól. A Breguet számok és a lap kemény zománcba vannak foglalva, azonban érdekes módon – és ezt az archívumból nyert dokumentum is megerősíti – a számokat és a mutatókat egy világító anyaggal kenték le, ami egyedülállóvá teszi ezt a példányt.
Ezután egy Patek Ref. 2499 Black Dial-t 2,6 millió dollárért ütöttek le.
A 20. század közepe különösen izgalmas időszak volt az óragyártásban, többek között ekkor mutatta be a Patek Philippe a történelem egyik legendás karóráját, a 2499-es referenciát. Az 1950 és 1985 között gyártott, sárga- vagy rózsaaranyból, illetve platinából készült modell az 1518-as modell merész utódja volt, és gyorsan az elegancia és a presztízs szimbólumává vált a haute horlogerie világában. Négy évtized alatt mindössze 349 példány készült belőle, így egy kimondottan keresett gyűjtői darab.
Azonban önmagában ez nem lett volna elég ehhez a rekord eladási árhoz. Ez a harmadik szériás modell páratlan a maga nemében. Ez az egyetlen ismert harmadik sorozatú 2499J (sárgaarany), amely fekete számlappal és kézzel vágott Breguet-számokkal rendelkezik. Egy ilyen figyelemre méltó konfiguráció rendkívül ritka – mindössze hat 2499-es modellről ismert, hogy fekete számlapokkal szerelték fel. Ami azonban még inkább kiemeli ezt az órát a többi közül, az a számlap mögött álló történet.
Az 1980-as évek közepén a világ egyik leghíresebb gyűjtője egy merész kéréssel fordult a Patek Philippe vezetőségéhez: egy olyan számlapot szeretett volna, amely nemcsak személyes elképzelését tükrözi, hanem a kifinomultság teljesen új szintjére emeli a 2499-et. A kívánsága? Egy feltűnő fekete lakkozott számlap, csillogó arany Breguet-számokkal, valamint kifinomult bézs-arany színű skálákkal és feliratokkal kiegészítve. Ez az óra azon ritka alkalmak egyikének eredménye, amikor a Patek Philippe szakított a bevett gyakorlatával, és beleegyezett, hogy elkészítse ezt az egyedi időmérőt. A mindössze 100 sárgaaranyból készült harmadik szériás példányból ez az egyetlen ismert darab, amelynek ilyen számlapja van, így ez az egyik legkülönlegesebb 2499-es, amelyet valaha felfedeztek.
Egy Cartier London Tank „Oblique” is rekordot jelentő, 190 920 dolláros leütési áron kelt el.
A jelenlegi Oblique, vagy közismertebb nevén Asymétrique, viszonylag ismerős a beavatottak számára, mivel az elmúlt években több modern Cartier-újrakiadásban is szerepelt. Az 1970 körül készült sárgaarany óra értékét az a tény adja meg igazán, hogy a londoni műhelyből származik. A szokatlanabb angol és francia fémjelek mellett, amelyekkel a londoni darabokon lehet találkozni, ezen az órán klasszikus londoni dizájnelemeket is fel lehet fedezni: így például a karcsúsított tok és a
sínpálya hiánya.
Egy Rolex Coin 95 460 dollárért cserélt gazdát.
A Rolex 1971-ben gyártotta ezt a túlméretezett modellt a Centario érme (gyakran „Centario de Oro” néven ismert) 50 éves fennállásának és a mexikói függetlenségi háborút követően, Mexikó Spanyolországtól való függetlenségét deklaráló Cordobai Szerződés 150. évfordulójának emlékére. Mindössze 10 példány készült belőle.
A Rolex Ref. 3612, egy 1821-1947-es keltezésű 50 peso aranyérmének tűnik első pillantásra, amit a csuklóra lehet csatolni. Pedig egy szinte láthatatlan, a szíjba rejtett nyomóelem segítségével felnyitható az érme teteje, így feltárul a belső tok, amelyben az aranyozott számlapú óraszerkezet található. Az óra szíjára a „Libertad-Independencia” feliratot vésték.
A Sotheby’s genfi aukciói a rekordokat döntögető eredményeken túl pozitív képet festenek a gyűjtői piacról. A licitálók többsége összességében 50 év alatti volt, 32 százalékuk 40 év alatti. Az európai vevők az eladások 34 százalékát tették ki, az Egyesült Államokban és Ázsiában élők pedig az eladások 19-19 százalékát tették ki. E csoportok 60 százaléka lenyűgöző módon 50 év alatti volt.