Toldi Péter magyar ultrafutó nyerte a 480 km-es futóversenyt a Himalájában

Szász Nóri Szász Nóri | 2024.06.25 | Sport | Olvasási idő: 4 perc

Vannak futóversenyek és vannak FUTÓVERSENYEK. Ilyen a Himalájában rendezett Hell Race is, ahol az indulóknak 480 km-es távot kell teljesíteni megadott időn belül. Toldi Péter magyar ultrafutó nemcsak, hogy megnyerte az idei versenyt, és ezzel a negyedik ember lett, aki az időkeretet tartva ért célba, de még új pályacsúcsot is felállított.

Toldi Péter 2023 júniusában 38 óra 6 perc 11 másodperc alatt teljesítette a Great Himalayan Running Festival Hell Race betétszáma, a HellOO 217 km-es, 5000 méter szintkülönbséggel tarkított távját. Már ez is elképesztő teljesítmény volt, idén pedig sikerült a duplázás…vagyis a teljes 480 km-es távot is letudta a futó.

Ráadásul Toldi Péter nemcsak teljesítette, de mindenki mást maga mögé utasított.

Egy tavaly megjelent Indexes interjúból kiderül, hogy Toldi Péter egy szarvasmarhatelepet vezet, emellett pedig az ultrafutás tölti ki a napjait. Beszámolója szerint a tavalyi versenyre két évet készült, ugyanis hiába lett kétszer is második helyezett a 490 km-es Authentic Phidippides Run versenyen, a magaslati viszonyok új kihívást jelentettek a számára. A tavalyi nyilatkozatából kiderült, hogy a 217 km-es táv egy próba volt, hogy a szervezete bírja-e az extrém körülményeket, ez alapján vágott neki a 480 km-es távnak, ahol már 10 000 méter a szintemelkedés.

Toldi Péter sokakhoz hasonlóan hobbiként kezdte a futást, és sokakhoz hasonlóan ő is rákapott az ízére, de a legtöbbek számára a nagy cél, hogy lefussanak egy maratont. Toldi Péter ennél többre vágyott.

Ultrafutói karrierje csúcsa, hogy 2024 júniusában 104 óra 33 perc 30 másodperc alatt elért Manaliból Leh városába, amivel nemcsak, hogy első lett az idei Hell Race versenyen, de új pályacsúcsot is felállított.

„A Hell race útvonala egy X. század óta dokumentált kereskedelmi útvonalon vezet. Ez ma is az egyik legjelentősebb elérési útja Leh városának, tehát színtiszta országúti körülményekre kell készülni. Maga az út majdnem teljes hosszában aszfalt borítású, csak ahol a természet visszavesz belőle egy-egy szakaszt, ott kell murvás, köves felületre, esetleg vízátfolyásra számítani” – mesélt a körülményekről idén májusban Toldi Péter a Lelépő magazinnak adott interjújában.

„A mentális felkészülésemnek is megvan a maga folyamata. Amellett, hogy a hétköznapi edzések során szintén keresem a diszkomfort jellegű helyzeteket (így gyakorolva motivációs technikákat), az egész folyamat nálam már a helyszínek „irodalmazásával” megkezdődik. A történelmi, kulturális háttér mellett, megtanulom az útvonalat. Fényképeket nézegetek az egyes helyszínekről és mindezt felhasználva sokat, nagyon sokat vizualizálok helyszíneket, helyzeteket” – osztotta meg a felkészülésének részleteit az ultrafutó.

Pétert felkészülésében és a versenyen is felesége, Evelin támogatta, akinek friss posztjában külön megköszönte, hogy mellette áll a sikerben és szürke hétköznapokban egyaránt.

Gratulálunk az emberfeletti teljesítményhez Péternek, valamint jó pihenést és regenerációt kívánunk neki!

(Kiemelt kép: Toldi Péter ultrafutó)

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!