Covidosan állt rajthoz, harmadik lett Noah Lyles

Igényesférfi.hu Igényesférfi.hu | 2024.08.09 | Egészség | Olvasási idő: 4 perc

A budapesti világbajnok, az amerikai Noah Lyles nyerte az atlétikaversenyek csúcsszámát, a férfi 100 métert vasárnap a párizsi olimpián és a 200 méteres férfi síkfutásban is a legesélyesebb indulóként állt rajthoz.

A futamot meglepetésre a botswanai Letsile Tebogo nyerte 19.46-os idővel, míg Noah Lyles 19.70-es ideje csak a harmadik helyre volt elég. Utólag kiderült, a világ leggyorsabb embereként számon tartott sprinter covidos lett az olimpián, ami miatt nem tudta megismételni a bravúrt.

Noah Lyles hivatalosan is megerősítette, hogy a hét elején pozitív lett a covid tesztje.

Noah Lyles az NBC kérdésére elmondta, kedden reggel, amikor felébredt, nagyon rosszul érezte magát és már akkor tudta, jóval többről van szó, mint egy egyszerű izomláz a 100 méteres futam után. Orvosai elvégezték a covid tesztet, ami pozitív eredményt mutatott, ám ennek ellenére úgy döntött, részt vesz a csütörtök esti 200 méteres versenyen.

„Az első gondolatom az volt, hogy most nem szabad pánikolni, rosszabb körülmények ellenére is tudtam korábban teljesíteni” – árulta el Noah Lyles.

„A karantén alatt végig nagyon figyeltünk a hidratálásra. Megviselt a betegség, de soha nem voltam még ennyire büszke egy bronzéremre” – mondta a sportoló, aki péntek reggel hivatalos Instagram oldalán is megerősítette, számára véget ért a párizsi olimpia.

„Úgy hiszem, véget ért számomra a 2024-es párizsi olimpia. Nem olyan olimpia, amiről álmodtam, de sok örömet adott a szívemnek” – írta Instagramon a sprinter. Noah Lyles legalább három aranyérmet remélhetett ugyanis ezen az olimpián.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Noah Lyles (@nojo18) által megosztott bejegyzés

A Lyles pozitív covid tesztjéről szóló első hír nem sokkal azután érkezett, hogy sokkoló vereséget szenvedett el a férfi 200 méteres versenyen, ami az ő fő versenyszáma. Lyles harmadik helyen végzett, nem tudta megelőzni Botswana képviselőjét, Letsile Tebogót és csapattársát, Kenneth Bednarek-et, akik az első és második helyen végeztek.

Az eredmény gyorsan háttérbe szorult, amikor Lyles a célba érkezés után azonnal lefeküdt a pályára. Az orvosi személyzet kerekesszékkel segítette le a pályáról, és az orvosi területre szállították.

Kate Hartman, az Egyesült Államok Olimpiai és Paralimpiai Bizottságának fő külső ügyekért felelős tisztviselője egy nyilatkozatban kijelentette, hogy a bizottság támogatta Lyles döntését.

„Az USOPC és az USATF gyorsan végrehajtotta az összes szükséges protokollt, hogy prioritásként kezelje a sportoló egészségét, csapatunk jólétét és a többi versenyző biztonságát. Fő célunk az volt, hogy biztosítsuk az USA csapatának biztonságát úgy, hogy közben tiszteletben tartjuk a versenyzéshez való jogot. Alapos orvosi értékelést követően Noah úgy döntött, hogy részt vesz az esti versenyen. Tiszteletben tartottuk a döntését és továbbra is szoros figyelemmel kísérjük állapotát.”

Kevesen tudtak Noah Lyles diagnózisáról

„Próbáltuk titokban tartani. Az orvosi személyzet, az edzőm és az édesanyám tudott róla” – mondta a sprinter. „Nem akartuk, hogy pánikba essenek az emberek, azt akartuk, hogy mindenki a versenyre tudjon figyelni. Minél szabadabbá akartuk tenni a futamot és előnyt sem akartunk adni az ellenfeleknek” – tette hozzá.

Tebogo a verseny után elmondta, hogy észrevette, hogy Lyles nem kommunikált senkivel, mielőtt beléptek a stadionba, nem is nagyon tudta mire vélni a viselkedését. Újságírók kérdésére elmondta, arra gondolt, hogy talán csak rossz napja lehet, meg sem fordult a fejében, hogy beteg, ráadásul covidos.