Otthonteremtés, fele annyi önerővel
Szabályenyhítéssel támogatná jövő évtől az első lakásukat vásárló fiatalokat az MNB bejelentése szerint a kormány.
Szabályenyhítéssel támogatná jövő évtől az első lakásukat vásárló fiatalokat az MNB bejelentése szerint a kormány.
Megkönnyítené az első lakásukat vásárló fiatalok számára az otthonhoz jutást a Magyar Nemzeti Bank azzal, hogy a jelenlegi minimum 20 százalékról 10 százalékra csökkentené náluk a kötelező minimális önerőt.
Érezhetően olcsóbbá tette a lakáshiteleket a bankok által alkalmazott kamatplafon, azonban ezek még így is sokkal drágábbak, mint a két évvel ezelőttiek.
Idén az első hét hónapban 42 százalékkal kevesebb lakás építését jelentették be és engedélyezték, mint az előző év azonos időszakában.
Az otthonkeresőknek és a befektetőknek is menekülési utat kínálnak a lakótelepek, emiatt bizonyulhattak meglehetősen válságállónak eddig a lakáspiaci visszaesés hónapjaiban is.
2023 első félévében mintegy ötödével kevesebb lakást adtak át Magyarországon, mint 2022 elején, a jelenleg épülő ingatlanok száma pedig még ennél is csekélyebb.
A KSH építési költség indexének értéke 2022 átlagában 2015-höz képest 96 százalékos emelkedést jelez, 2023 első negyedévében azonban a drágulás már elérte a 118 százalékot.
Elszaladtak a lakásárak, egy fiatalnak már tíz évig kell spórolnia csak ahhoz, hogy összerakja a lakáshitelhez szükséges önerőt.
A tavaszi, szezonális élénküléssel kissé szűkültek a vevők alkulehetőségei a hazai lakáspiacon.
Tavaly 23 százalékkal nőtt a fajlagos lakásépítési költség 2021-hez képest: egy négyzetméter új lakás megépítése már nettó 531 ezer forintba került.
A lakásépítések és az új építési engedélyek száma jelentősen visszaesett 2023 első negyedévében a megelőző évhez képest. Budapesten az átadott új lakások száma 42 százalékkal, 1404-re csökkent. A kilátások sem biztatóak.
Aki tud róla, jó üzleteket köthet az állammal, amelynek a cégei nagyon olcsó és százmilliós ingatlanokat is árulnak.