Saját világrekordját megdöntve nyert maratont Eliud Kipchoge

Eliud Kipchoge - maraton - világrekord

A 37 éves maratonfutó legenda szeptember 25-én a német fővárosban megdöntötte saját, 2018-as rekordját, ezzel a maratonfutás világrekordja 2 óra 1 perc 9 másodperc lett.

A kétszeres olimpiai bajnok kenyai futó 17 maratoni versenyéből 15-öt megnyert, így már semmiképp sem lehet elvitatni tőle a minden idők legjobb futója címet 42 km fölött.

Vasárnap a német fővárosban a kenyai Eliud Kipchoge saját, négy évvel ezelőtt szintén Berlinben felállított rekordját döntötte meg.

A korábbi 2:01:39 után mostantól 2:01:09 a maratonfutás világcsúcsa úgy, hogy a táv második felében lassult a futó, de még így is képes volt javítani. A 42 km első felét korábban sosem látott 59:51 alatt teljesítette, míg a táv második felét kicsivel több, mint egy óra, 61:18 idő alatt futotta le. Még így is, közel öt percet, (4 perc 49 másodpercet egészen pontosan) vert rá a második helyen befutó kenyai Mark Korirra.

„Azt terveztem, hogy 60:50, 60:40 arányban megyek át a felezőponton” – mondta Kipchoge. „A lábaim nagyon gyorsan futottak. Azt gondoltam, megpróbálom kereken két óra alatt lefutni, de összességében elégedett vagyok a teljesítménnyel” – tette hozzá.

A férfi világrekordot az elmúlt nyolc alkalommal Berlin sík útjain döntötték meg.

Az egész 2003-ban kezdődött, amikor a kenyai Paul Tergat lett az első ember, aki elérte a 2:05-ös időt. 2014-ben aztán már Dennis Kimetto 2:02:57-es ideje volt a legjobb, egészen Kipchoge négy évvel ezelőtti trónfosztásáig. A következő évben Kipchoge lett az első ember, aki a 42 km-es távot kevesebb mint két óra alatt tette meg, és 1:59:40-et ért el egy hivatalosan nem ért, inkább bemutatónak semmint versenynek tekinthető eseményen.

„Túl gyorsan mentünk az első félidőben, ez energiát vesz fel az izmokból. … Még mindig több van a lábamban” – mondta akkor Kipchoge.

Kipchoge a jövőben arra törekszik, hogy ő legyen az első futó, aki három olimpiai maratoni címet nyer, erre 2024-ben Párizsban lesz legközelebb lehetősége. Emellett meg akarja nyerni mind a hat éves World Marathon Majors versenyt. Négyet már kipipált közülük, csak Boston (áprilisban) és New York City (minden novemberben) hiányzik a listából.

A nők versenyét a 28 éves etióp Tigist Assefa nyerte meg 2:15:37-es idejével, ami a történelem harmadik leggyorsabb ideje. Különösen nagy teljesítmény ez úgy, hogy korábban csak egy maratont futott 2:34:01-re tavaly márciusban Szaúd-Arábiában. Eddig a nők között csak Brigid Kosgei (2:14:14 Chicagóban 2019-ben) és Paula Radcliffe (2:15:25 Londonban 2003-ban) futotta le gyorsabban ezt a távot.