James Cameron már az 1984-es Terminátorban figyelmeztetett, de nem vettük komolyan

Szász Nóri Szász Nóri | 2023.07.22 | Film | Olvasási idő: 5 perc
James Cameron már az 1984-es Terminátorban figyelmeztetett, de nem vettük komolyan

Manapság az AI az egyik téma, ami mindenkit lázban tart, mindenkinek megvan róla a véleménye, és a legtöbben el is mondják azt. Most például James Cameron rendező osztotta meg nézeteit a mesterséges intelligencia térnyeréséről és annak a jövőben jelentkező lehetséges veszélyeiről, hiszen mondhatni megjósolta mindezt, ami most történik az 1984-es Terminátor című filmjében.

Július 14-én, pénteken kezdődött a hollywoodi színészeket tömörítő SAG-AFRA szakszervezet sztrájkja a nagy stúdiók kizsákmányoló üzleti gyakorlata ellen. A színészek megélhetésére többek között az is veszélyt jelent, hogy egyes szerepek esetében egy új felállás szerint csak egynapi bérüket fizetnék ki a stúdiók, hogy utána az AI segítségével vég nélkül fel tudják használni a képmásukat a jövőbeli produkciókhoz. Tehát bár elsőre valószínűleg senki sem gondolta volna, de nemcsak a marketingesek, újságírók és programozók lehetnek egy ponton helyettesíthetőek gépekkel, hanem akár a színészek is, és még ki tudja ki mindenki. De már olyan film is van, amit AI írt és rendezett (a The Safe Zone persze egy tragédia volt), tehát a filmipart is közvetlenül érinti az AI kérdése.

A témában nemrég James Cameron, az Avatar és Terminátor filmek rendezője is nyilatkozott.

A CTV Newsnak adott interjújában Cameron a technológiát fejlesztők indítékait vizsgálta, és megkérdőjelezte, hogy vajon profitszerzés („kapzsiságra tanít”) vagy védelem („paranoiára tanít”) céljából teszik-e, miközben elismerte, hogy a mesterséges intelligencia további fejlesztésekkel fenyegetést jelenthet az emberiségre.

„1984-ben figyelmeztettelek titeket, de nem hallgattatok rám” – mondta. „Szerintem a mesterséges intelligencia fegyverré válása jelenti a legnagyobb veszélyt. Véleményem szerint a mesterséges intelligenciával egy nukleáris fegyverkezési versenyhez fogunk hasonlítani, és ha mi nem építjük meg, akkor a többiek biztosan megépítik, és így a helyzet eszkalálódni fog” – folytatta. „Elképzelhető lehet egy mesterséges intelligencia egy harci színházban” – tette hozzá. „Az egészet csak a számítógépek uralják olyan sebességgel, hogy az emberek már nem tudnak közbelépni, és nincs lehetőségük a de-eszkalációra.”

A Writers Guild of America, tehát a forgatókönyvírók szakszervezete még május 2-án lépett sztrájkba, és a méltányos bér mellett szintén az AI elleni védelem az egyik fontos követelés a stúdiókkal szemben. Cameron azonban azon a véleményen van, hogy a technológia nem fogja egyhamar helyettesíteni az írókat, mert „sosem az a kérdés, hogy ki írta, hanem az, hogy jó-e a történet”.

„Én személy szerint nem hiszem, hogy egy testetlen elme, ami csak összegyűjti, amit más testet öltött elmék korábban már mondtak – az életükről, a szerelemről, a hazugságról, a félelemről, a halandóságról -, és mindezt egy szósalátává állítja össze… Nem hiszem, hogy ez egy olyan valami lehet, ami meg fogja mozgatni a közönséget” – mondta.

Cameron kategorikusan kijelentette, hogy nem érdekelné egy AI által írt forgatókönyv: „Várjunk 20 évet, és ha egy AI megnyeri a legjobb forgatókönyvnek járó Oscar-díjat, akkor szerintem komolyan kell vennünk őket”. Ennek ellenére, vagy talán épp emiatt, szívesen boncolgatná a témát a filmvásznon a jövőben.

Korábban azt nyilatkozta, hogy a jövőben, ha újraindítaná a Terminátor franchise-t, akkor nem csak a „rossz robotok megőrültek”, hanem a mesterséges intelligencia témáját is megragadná.

A franchise utolsó, Cameron által rendezett filmje a Terminátor 2: Az ítélet napja volt. Az ezt követő három folytatásban nem vett részt, de producerként visszatért a sci-fi-hez a Terminátor: Sötét végzet című filmnél, amellyel elmondása szerint „viszonylag elégedett” volt, bár elismeri, hogy az eredeti sztárok nélkül talán jobban működött volna. A Terminátor: Sötét végzet több mint 250 millió dollárt hozott a világ mozipénztárakban, de a kalkulációk alapján 450 milliót kellett volna termelnie ahhoz, hogy nullára jöjjenek ki a gyártási költségek.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!