Életre kelt a múlt – és száguld!

Hungaroring Classic - Hungaroring - férfimagazin

Hogy melyik autóval készült a legtöbb közös fotó a Hungaroring Classic szombati napján? Természetesen a Ferrari 250 GT Breadvan-nel. Az ok egyszerű: mindössze egyetlenegy van belőle a világon, így azután senkit sem érdekelt, hogy „csak” másodikként ért célba a Trofeo Nastro Rosso kategória szombati versenyén, amelyet Gullermo Fierro nyert meg egy Maserati T61-essel.

Szombaton már nem csupán edzések, hanem vérbeli versenyfutamok is zajlottak a Hungaroring Classicon, amelyet először rendeztek meg Magyarországon:

A hétvége folyamán hét kategóriában zajlanak a versenyfutamok a hatvanas, hetvenes, nyolcvanas évek versenyautóinak részvételével, s ezek egyike a fent említett, 1962-ben gyártott Ferrari külön is megér egy misét. A franciák kis kamionnak, az angolok kenyeres kocsinak becézik, méghozzá a fura kinézete miatt. A története is meglehetősen cifra. Az ötvenes évek végén volt a Ferrarinak egy főmérnöke, úgy hívták, hogy Giotto Bizzarrini. Kirúgták a Ferraritól, gróf Volpi azonban rögtön felkérte, hogy építsen neki versenyautót. Amikor ezt Enzo Ferrari megtudta, kijelentette, hogy grófnak soha többé nem ad el kocsit.

Nem is kellett, ugyanis a zseniális mérnök által épített (egyébként Ferrari motorral és váltóval felszerelt) versenygép a Le Mans-i 24 óráson legyőzte az akkoriban legmenőbbnek számító Ferrari GTO-t… Pedig eleinte fura formája és egyenes hátulja miatt (ami akkoriban kuriózumnak számított) kevesen hittek benne. Hiba volt.

A legendás Group C-kategória viadalát is egy különösen érdekes jármű nyerte meg: Kriton Lendoudis vezette azt a Mercedes C11-est, amelyet 1989-ben gyártottak, s amelynek az oldalára fura módon a versenyző nevéhez az van írva, hogy: Michael Schumacher. Ebből a Sauber Mercedesből mindössze hatot gyártottak, ebből három a Mercedes múzeumban található, három pedig magánkézben van. A Hungaroringen látott ezüst verdáé közülük az első kasztni – ez volt a fejlesztő és tesztautó. Ki tesztelte egy éven keresztül szinte folyamatosan? Igen, Michael Schumacher. 900 lóerős, pokoli gyors, és annak ellenére, hogy majd’ harminc éve gyártották, jó néhány mai versenygéppel is felvenné a versenyt köridő tekintetében. Itt a második helyen Michel Lecourt egy nemkülönben érdekes formájú Porsche 962C-vel végzett.

Láttál már Shelby Cobrát verseny közben? Ha nem, akkor vasárnapra mindenképpen válts jegyet a Hungaroring Classicra, mert ezt nagyon nagy kár lenne kihagyni! S a hungaroringi viadalon, a Sixties Endurance kategóriában indul belőlük hat. Az első, kétórás versenyt egy 1963-as gyártású géppel Andrew Beverley nyerte meg, de talán nem lepődik meg senki azon, hogy a dobogó második és harmadik fokán is ennek a típusnak a pilótái (Ben Gill és Charles Firmenich) ünnepeltek.

Volt még egy kategória, amelyben győztest hirdettek szombaton: a sorozatban idén debütáló Formula–2-es kategóriában egy March volánjánál Martin Stretton nyerte meg a Rondelt vezető David Tomlin előtt.

Mire számíthatsz vasárnap? Ugyanezen kategóriák indulói lenyomnak még egy menetet, s verseny közben is bemutatkozik a Classic Endurance Racing kategória mindkét mezőnye – őket eddig csak edzés közben lehetett látni.

Közben persze amellett sem lehet szó nélkül elmenni, ami a paddockban, s a Hungaroring lenti parkolóiban zajlik: összegyűltek itt az ország minden tájáról (és a környező országból) a szebbnél szebb old timerek, amelyeket tulajdonosaik büszkén mutatnak be a nagyközönségnek, és napjában kétszer a Formula–1-es aszfaltcsíkra is felgurulnak velük.

A vendégek és a nézők közül is egyre többen hallották meg a rendezők hívó szavát azzal kapcsolatban, hogy öltözékükkel, frizurájukkal és kalapjukkal, sáljukkal, nyakkendőjükkel is képviseljék hatvanas, hetvenes éveke, ami még különlegesebbé teszi ezt a rendezvényt és a hétvégére szóló, izgalmas időutazást.

Kép és forrás: Hungaroring Classic